Monitorujemy wagę Labradora

Jedną z najpopularniejszych ras psów jest Labrador. W zasadzie nie jest to jakieś wielkie zaskoczeni, ponieważ są to zwierzęta niezwykle przyjazne kochane i do tego niezwykle ochoczo poddają się treningom i tresurze. Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój pupila, musimy na każdym etapie jego rozwoju pilnować jego wagi. Jest to niezwykle ważny element, ponieważ niektóre odmiany Labradora odznaczają się tendencją do tycia. Tym samym w niniejszym artykule nieco pochylimy się nad tym zagadnieniem.

Dążąc do odpowiedniego rozwoju swojego pupila, powinniśmy regularnie sprawdzać przyrosty masy ciała i porównywać je z dostępnym tabelami. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wspomniane dane są w dużej mierze przybliżone. Zatem nie można zbyt surowo odnosić się do zawartych tam parametrów. Należy sobie bowiem uzmysłowić, że na wagę i wzrost zwierzęcia ma wpływ sporo zmiennych. Mamy tu takie parametry jak np. podawaną karmę, sterylizację psa czy też sam styl życia zwierzęcia. Z całą pewnością w kontekście wagi i wzrostu nasz pies powinien rozwijać się dość regularnie. Zatem drobne odstępstwa od znajdujących się w tego typu tabelach nie powinny być powodem do niepokoju.

Labrador waga dorosłego psa

Warto w przypadku wagi psa brać pod uwagę nie tylko jego wiek, ale również i płeć. Stąd też oczywiste powinno być dla nas to, że samiec Labradora będzie na pewno nieco cięższy niż suka. Przechodząc zatem do konkretów z reguły dorosły samiec, dochodzi do wagi około do 36 kg, a z kolei suka waży do 32 kg. Jeśli zaserwujemy, że nasz pupil drastycznie przybiera na wadze, warto bliżej przyjrzeć się jego diecie oraz to jak intensywna jest jego aktywność. Cały proces najlepiej konsultować z weterynarzem, który zaleci naszemu psu zbilansowaną dietę.

Dieta a waga

Jak już ustaliliśmy waga Labradora, jest w niemałym stopniu uzależniona od tego, jakie posiłki podajemy swojemu pupilowi. Od małego szczeniaka powinniśmy pilnować, aby dostawał on optymalną ilość składników odżywczych najwyższej jakości. Ewentualne uchybienia w tej materii trudno bowiem później naprawić. Nie tylko nadmiar pożywienia jest niewskazany, gdyż niedożywienie ma wpływ na spadek tempa wzrostu wagi. Do tego ewentualne choroby czy zaburzenia również nie są obojętne dla poziomu wagi naszego psa.

W jaki sposób sterylizacja/kastracja oddziałuje na wagę naszego pupila?

Najogólniej rzecz ujmując oba te zabiegi, powinny mieć raczej marginalny wpływ na tempo przyrostu wagi ciała naszego psa. W przypadku samców zabieg ten może przyczynić się do zmiany usposobienia na jeszcze spokojniejsze. Jest to więc pewien mankament przy tresurze, która może zostać w ten sposób spowolniona.

Tym samym po lekturze tekstu Labrador waga dorosłego psa nie będzie już dla nas żadną tajemnicą.