Mroźne dni są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także dają się we znaki zwierzętom domowym. Zadbajmy w tym czasie o naszych pupili. Szczególnie psy zasługują na naszą uwagę w tym trudnym czasie.
Jak dbać o psa w zimie
Pieski w domach mają pozornie łatwiej. Wydawałoby się, że spędzając czas w domowych pieleszach, pieski mają przyjemne życie. W dużej części to prawda, ale takie psy nie są przygotowane na bardzo zimne dni. Nawet jeśli dana rasa charakteryzuje się obfitym futrem, to pupile przebywający w domu mają mniej sierści, gdyż ich organizmy nie wyczuły potrzeby wzmożonego wzrostu sierści, a poza tym wyczesujemy je na bieżąco, więc jest jej sporo mniej. Dodatkowo częste zmiany temperatur sprawiają, że łapki piesków ulegają pęknięciom, a także innym mechanicznym uszkodzeniami spowodowanymi na przykład bryłkami lodu. Starajmy się w takie mroźne dni wychodzić na krótsze, ale częstsze spacery. Chrońmy łapki naszych piesków tłustą maścią. Odizoluje ona poduszeczkę psiej łapy od lodowatej powierzchni, a dodatkowo ochroni przed solą, która zimą jest wszechobecna przy drogach. Dedykowane pieskom kremy lub po prostu wazelina natłuszczą i nawilżą łapkę naszego przyjaciela. Po każdym spacerze, szczególnie w mieście, przemyjmy łapy psa letnią wodą. Niektóre rasy psów będą wymagały ubranka. Są to głównie bardzo małe rasy psów, które niezwykłe szybko się wychładzają lub rasy o bardzo krótkiej sierści.
Psy w czasie mroźnej zimy
Psy w bardzo mroźne dni będą potrzebowały również tłuściejszych posiłków i urozmaicenia diety. Możemy na przykład dodać odrobinę oliwy z oliwek do karmy. Jeśli mamy wątpliwości w kwestii jedzenia, to skonsultujmy się z weterynarzem. On pomoże nam zimą urozmaicić dietę psa i doradzi odpowiednie produkty.
Dieta to także ważna część życia piesków przebywających zima na dworze. Te pieski nie mają łatwo, ale jeśli delikatnie im pomożemy, to na pewno sobie poradzą. Te psy potrzebują zwiększonej ilości kalorii zimą. Zwiększmy więc im porcje, a posiłki podajmy w kilku partiach. Przy sporych mrozach możemy jedną z porcji podać letnią. Pilnujmy, aby nie zabrakło psu wody. Dolewamy regularnie lub wymieniajmy zamarznięta wodę na świeżą. Jeśli widzimy, że pies zjada śnieg, to nie myślmy, że się napił. Śnieg nie zastąpi wody psu. Przy temperaturach ujemnych wymieńmy psie miski z metalowych na przykładowo plastikowe. Do budy natomiast wrzućmy słomy lub koce. Pilnujmy jednak, aby zawsze było tam sucho. Psy zamknięte w kojcach wyprowadzajmy na spacery zgodnie z dotychczasowym schematem. Nie zostawiajmy ich zamkniętych w tak małych przestrzeniach bez możliwości ruchu i rozciągnięcia mięśni. Podobnie jak w przypadku domowych pupili sprawdzajmy łapki podwórkowych stróżów. A w ekstremalnych warunkach zastanówmy się nam wpuszczeniem ich do pomieszczeń gospodarczych w naszym obejściu, np. obora, garaż, itp.
Znamy swoich przyjaciół najlepiej i wiemy jak z nimi postępować. Czasami jednak sytuację są nieprzewidywalne i musimy dostosowywać się do warunków pogodowych. Warto wtedy znać powyższe zasady, dzięki czemu niejeden piesek łatwiej przetrwa trudny czas zimy.
Dbanie o psie łapy to istotna rzecz. Dowiedz się jak je pielęgnować na mojamiska.pl