Każdy, kto ma kota, ten wie doskonale, że zwierzęta te wymagają szczególnej opieki. Jest tak nawet mimo faktu, że są one z natury czyściochami. Trzeba więc zadbać o miejsca, gdzie zwierzaki e przebywają włącznie z kocią kuwetą. Do tego w przypadku niektórych ras nasze działania ukierunkowane są na konkretne ich potrzeby. W niniejszym tekście sprawdzimy czego potrzebuje kot syberyjski pielęgnacja tych zwierząt. W dużej mierze podyktowana jest tym, jak wyglądają te koty. Warto zatem przeczytać niniejszy tekst do samego końca, aby dowiedzieć się czegoś o pielęgnacji i opiece nad tą konkretną rasą kotów.
Sierść kotów syberyjskich i jej pielęgnacja
Koty rasy syberyjskiej charakteryzują się tym, że mają półdługie futro, które to latem jest krótsze i dłuższe na zimę. Jednocześnie nie jest w jego przypadku konieczna jakaś szczególna interwencja z naszej stromy. Dzieje się tak dlatego, e nie ma to futro jakoś szczególnie wysokiej tendencji do kołtunienia. Zatem warto jedynie 2-3 razy w tygodniu poddać je szczotkowaniu. W ten sposób dość skutecznie wyczeszemy martwy podszerstek. W ten sposób na pewno nie będzie się ono kołtunić, bo jest to w zasadzie pierwsza linia obrony przed tym. Najbardziej narażonymi na mechacenie futra u kota są okolice pachwin, szyi i pach. Jeśli zauważymy już powstały kołtun, to należy go delikatnie wyciąć.
Potrzeby żywieniowe kota syberyjskiego
Z uwagi na to, że koty syberyjskie mają konkretny charakter energiczny, to przy braku możliwości rozładowywania energii, zachodzi ogromne ryzyko, że nasz pupil będzie się z nudów objadał. W przypadku tej rasy kota powinniśmy postarać się zapewnić wysokojakościową karmę oraz starannie zbilansowaną dietę. To ważne, gdyż kot ten nierzadko bywa wybredny. Niejako z żywieniem związany jest też proces odkłaczania, co wynika przede wszystkim z faktu dużej ilości futra i jego intensywnego zrzucania przez kota.
Kot syberyjski pielęgnacja ogólna
Kolejnym jakże istotnym aspektem związanym z pielęgnacją naszego pupila jest dbałość o zadbanie o porządek w kocim legowisku. Chodzi mianowicie o kwestie związane z wykluczeniem rozwoju
pasożytów. Z powyższych względów należy regularnie odkurzać i prać kocie posłanie. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku kocich misek i pojemników na wodę. Idealne będą miski porcelanowe lub metalowe, które zawsze można po umyciu wyparzyć.
Nie trzeba też jakoś specjalnie nikomu przypominać, że o codziennym porządkowaniu kuwety. Przed wymianą żwirku, należy starannie ją umyć i użyć neutralizatora.