Kiedy mamy pod swoim dachem zwierzę to z tego tytułu czekają na nas nie tylko profity, ale też i pewne obowiązki wobec pupila. W przypadku kotów musimy zmierzyć się przykładowo z pasożytami. Tutaj szczególnie chodzi o pchły, które, chociaż są niewielkie, to jednak przyczynić się do wielu problematycznych sytuacji. Dlatego też warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco uważniej.
Pchły – krótka charakterystyka pasożytów
Pchły należą do niewielkich, bo ledwie 2 – 3 milimetrowych owadów o ubarwieniu w brązowo – czerwonym odcieniu. Są to na tyle charakterystyczne owady, że nie da się ich pomylić z innymi. Zazwyczaj pasożytują one na psach, kotach, takach, a także i ludziach. Ogólnie rzecz ujmując w przyrodzie, występuje przeszło 2000 różnych gatunków pcheł. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w kontekście zwierząt domowych np. wspomnianych psów i kotów. Pogryzienie przez tego pasożyta nieco przypomina pogryzienie przez komara. Nie jest więc to przyjemne i tym samym warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco uważniej.
Sposoby na pchły u kota, czyli sprawdzamy metody na pozbycie się pasożytów
Choć pchły u kota czy innych naszych pupili są problematyczne, to na całe szczęście jest szereg sposobów, które można zastosować. W przypadku kotów, które nie lubią wody, może być problem i dlatego najlepiej robić to stopniowo i dedykowanymi szamponami dla zwierząt. Warto sprawdzić, aby preparat miał działanie owadobójcze. Samą kąpiel zaczynamy od głowy zwierzaka. Na szamponach nie kończą się rzecz jasna preparaty przeciw pchłom. Wśród tych o wysokiej skuteczności warto wyróżnić:
- krople, które powinny być podawane po konsultacji z weterynarzem. Powinno się je aplikować na kark, aby pupil nie wylizywał preparatu. Dobry preparat na pchły dla kota powinien charakteryzować się szybkim działaniem. Te najlepsze zabijają pchły na ciele kota już w kilka godzin. Sam środek zazwyczaj działa przez kilka miesięcy.
- obroże przeciwpchelne. Tego rodzaju produkt działa nie tylko na pchły, ale też odstrasza kleszcze. Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku zwierząt wychodzących.
- proszki. Substancje przeciwdziałające pchłom rozsypuje się w miejscach, gdzie przebywa nasz pupil. Co więcej, pomaga to nie tylko kotu, ale otoczeniu.
Słowem podsumowana
Sposoby na pchły u kota są bardzo różne i warto o nich pamiętać. Pasożyty te nie są bowiem przyjemnym zjawiskiem i wywołują trudny do zniesienia świąd. Zatem w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że nasz ukochany kot ma pchły, to powinniśmy zacząć działać możliwie jak najszybciej. W ten sposób szczędzimy nieprzyjemnych objawów zwierzakowi, a także nie doprowadzimy do rozprzestrzenienia się ich po domu. Warto nadmienić, że pchły mogą występować też u kota niewychodzącego, a więc nie warto bagatelizować problemu.