Po co stosowane jest odymianie pszczół.

Wiele pszczelarzy zahacza o temat odymiania pszczół, jednak wiele osób może zastanawiać fakt, odymianie pszczół po co jest stosowane? Przecież celowe zadymianie ula może źle potraktować pszczoły, które się w nim znajdują.

Odymianie pszczół wspomaga walkę z warrozą

Warroza to bardzo niebezpieczny pasożyt, który skutecznie wykańcza wiele pszczół, całe ule, a nawet pasieki. Jest to niebezpieczeństwo, które jest realne, dlatego warto stosować odpowiednie zabezpieczenie Twoich pszczół przed takim zagrożeniem. Co należy w takiej sytuacji robić? Ano właśnie stosować odymianie pszczół za pomocą odpowiednich leków.

Aby poprawnie wykonać odymianie pszczół należy użyć do tego celu odpowiedniego preparatu w tabletkach. Specjalną tabletkę podpalamy w taki sposób, aby tabletka się tliła wydalając dym. Jeśli podczas podpalania pozostał na tabletce ogień należy go zdmuchnąć, aby przypadkiem nie spalić całego ula.

Kiedy tabletka się delikatnie tli uwalniając dym należy ją włożyć do ula, a ten zamknąć, aby odymianie przyniosło oczekiwany skutek. Odymianie powinno trwać około dwadzieścia minut. Po tym czasie należy wyciągnąć tabletkę i sprawdzić poziom jej spalenia. Jeśli spaliła się całkowicie, odymianie pszczół można uznać za zakończone, jeśli jednak nie spaliła się całkowicie, należy ponownie ją podpalić i ponownie umieścić w ulu na około dwadzieścia minut.

Odymianie należy stosować po wieczornym locie pszczół. Jest to najlepsza pora na wykonanie całej operacji. Jako, że może ona trwać bardzo długo należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie przekroczyć czasu, ani nie trzymać specyfiku zbyt krótko. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie w poprawnej ilości – mowa tu o około dwóch odymianiach zimą i dwóch latem – warroza nie powinna być straszna dla pszczół Twojej pasieki. Warto pamiętać, że odymianie nie musi przynieść stu procentowych efektów ochrony przed warrozą, ale stanowi przede wszystkim wysokiej jakości ochronę przed kolejnymi atakami tego pasożyta pszczół.