Opieka nad psem. O czym należy wiedzieć?

Pies to wspaniały towarzysz człowieka. Opieka nad nim zawsze daje mnóstwo satysfakcji i zapewnia nam wiernego przyjaciela w codziennym życiu. Trzeba jednak zawsze mieć świadomość tego, jak wielka jest to odpowiedzialność. Psy mają różne potrzeby, a obowiązkiem właściciela jest zapewnienie im wygodnego i zdrowego życia.

Do prawidłowego opiekowania się psem potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat zdrowia i wymogów tych zwierząt. Każdy właściciel powinien na przykład wiedzieć cieczka u psa co to. Rozpoznawanie takich rzeczy jest niezbędne, aby móc zapewnić psu to, czego w danym momencie potrzebuje. Cieczka to okres, przez który przechodzi każda niewysterylizowana suczka. Właściciel powinien wiedzieć, jak należy o nią wówczas zadbać, bowiem jest to dość trudny moment.

Czym jest cieczka?

Jeśli ktoś decyduje się na psa płci żeńskiej, koniecznie musi wiedzieć cieczka u psa co to. Mówiąc ogólnie, jest to moment w cyklu rozpłodowym, w którym suczka staje się gotowa do rozmnażania. Cieczka pojawia się w momencie osiągania dojrzałości płciowej. Etap ten zaczyna się w różnym momencie życia u poszczególnych raz. Suczki mniejszych ras przechodzą to nieco wcześniej.

Cieczka u psa – co należy zrobić?

Cieczka jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie każdej suczki. Trzeba jednak nauczyć się ją rozpoznawać, bowiem niektóre jej objawy dla mniej doświadczonych właścicieli mogą być dość niepokojące.

Przede wszystkim, cieczka dzieli się na kilka etapów. Przez pierwsze kilka dni organizm dopiero wchodzi w etap, w którym ma stać się gotowy do rozmnażania. Suczka nie jest wtedy jeszcze przychylnie nastawiona do samców – przeciwnie, może ich dość agresywnie odganiać od siebie. Dopiero po kilku dniach wchodzi ona w moment, w którym jest w pełni gotowa do rozmnażania. Należy uważać wówczas na samców, dla których suczka staje się bardzo atrakcyjna.

Objawy cieczki mogą być różne. Zwykle da się zauważyć zmiany w zachowaniu suczki – może ona stać się bardziej nerwowa i nadpobudliwa. Charakterystyczne jest również intensywne wylizywanie okolic krocza. W wielu przypadkach widoczne jest też krwawienie z dróg rodnych.

Jeśli właściciel nie chce aby jego suczka zaszła w ciąże, musi w okresie cieczki szczególnie na nią uważać. Wychodząc na spacer warto upewnić się, że nie natrafi się na stado potencjalnych adoratorów. Suczka sama może stracić kontrolę nad sobą i próbować ucieczek. W przypadku niektórych ras dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć elementy wyposażenia domu, aby pobudzona cieczką suczka przypadkiem ich nie uszkodziła.