Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie

Świat natury jest pełen niezwykłych skarbów. Wystarczy odrobinę bliżej się nim zainteresować aby zobaczyć, jak pasjonujący potrafi być. Często zachwycają nas przede wszystkim zwierzęta. Ich ogromna różnorodność skrywa w sobie gatunki, które zaskakują nas swoim stylem życia, inteligencją, budową ciała czy… długością życia.

Trudno jest nam wyobrazić sobie żywy organizm – poza drzewami – który jest w stanie żyć dłużej niż przeciętne kilkadziesiąt lat. Tymczasem na ziemi występują zwierzęta, których długość życia może sięgać nawet… kilkunastu tysięcy lat. Warto poznać najdłużej żyjące zwierzęta na świecie.

Najdłużej żyjące ssaki

Mówiąc o zwierzętach, często mamy na myśli przede wszystkim ssaki. W tym zestawieniu zdecydowanie dominują ssaki morskie. Najdłużej żyjącym ssakiem na świecie jest wal grenlandzki, gatunek wieloryba występujący głównie w zimnych wodach Arktyki. Ten wodny olbrzym może żyć nawet 200 lat.

Jeśli chodzi o ssaki lądowe, najdłuższą średnią długość życia posiada… człowiek. Wśród innych zwierząt wymienić należy słonie, które żyją średnio 56 lat. Wśród innych zwierząt uwagę przykuwa Nocek Brandta, gatunek nietoperza występujący również w Polsce. To niewielkie stworzenie może żyć blisko 40 lat, co w świecie nietoperzy jest absolutnym rekordem.

Pozostali rekordziści

Z długowiecznymi zwierzętami powszechnie kojarzą się gady – szczególnie żółwie. Faktycznie, niektórzy przedstawiciele tego rodzaju znani są z dożywania blisko 200 lat.

Okazuje się, że oprócz wymienionych wcześniej wielorybów, w północnych, arktycznych wodach znaleźć można innych rekordzistów. Wśród kręgowców pierwsze miejsce zajmuje rekin polarny. Drapieżnik ten może żyć blisko 400 lat.

Nie możemy zapomnieć również o ptakach. Jednym z czołowych przedstawicieli długowiecznych ptaków jest słynny kondor, kojarzony powszechnie z Ameryką Południową i Andami. Ten olbrzym może żyć nawet 70 lat.

Pierwsze miejsce – gąbki

Gąbki to dość prymitywne organizmy, występujące głównie na dnach oceanów. Tworzą tam duże skupiska; ich znaczenie gospodarcze znane było już od starożytności. Należą one również do tych organizmów żywych, które pojawiły się na Ziemi najwcześniej. Jednocześnie to one dzierżą tytuł najdłużej żyjących zwierząt świata. Niektórzy przedstawiciele tego gatunku mogą żyć nawet zawrotne piętnaście tysięcy lat.

Zestawienie to pokazuje, że na tle innych znanych zwierząt, człowiek żyje stosunkowo długo. Równocześnie niektóre najdłużej żyjące zwierzęta na świecie, które są w stanie przeżyć nawet kilkaset lub kilka tysięcy lat, nawet nas wprawiają w osłupienie.