Co to jest lamblie i jakie ma u psa objawy?

Będąc posiadaczem zwierzaka, czeka nas szereg przyjemnych chwil. Jednak trzeba pamiętać, że musimy dbać o swojego pupila. Tym samym regularne wizyty u weterynarza powinny być normą. Wówczas można wykryć wiele schorzeń w tym np. pasożyta, nad którym pochylimy się nieco w dzisiejszym tekście. Mowa jest tutaj o lamblii, która występuje, chociażby u psów. Warto się przyjrzeć nieco temu zagadnieniu, aby w razie potrzeby móc zaradzić problemowi związanemu z tym pasożytem.

Lamblie – krótka charakterystyka

Pasożyt o nazwie Lamblia jest pierwotniakiem należącym do grupy wiciowców. Będąc nim zakażonym, można chorować na giardiozę. Jest to choroba, która objawia się głównie biegunką. Warto mieć świadomość tego, że żywicielem może stać się zarówno człowiek, jak i też i zwierzęta w tym psy i koty.

Jak chronić pupila przed pasożytem?

Warto zastanowić się mając zwierzęta domowe, w jaki sposób ustrzec go przed lambliami. Stąd też warto wiedzieć, w jaki sposób dochodzi do zarażenia tym pasożytem. Taka ewentualność nie jest jakoś trudna do zaistnienia. W zasadzie wystarczy fakt, że nasz pupil zje kał z jajami pierwotniaka bądź też napije się zakażonej wody. Z reguły w największym stopniu na opisywaną tu przypadłość narażone są młode i starsze zwierzęta. Wynika to w głównej mierze z tego, że odznaczają się one mniejszą odpornością.

Lamblie u psa objawy

Na wstępie warto sobie uzmysłowić to, że zdecydowana większość psów jest bezobjawowymi nosicielami tego pasożyta. Tym samym niejeden właściciel czworonoga może nawet nie wiedzieć, że jego pupil ma pasożyty. Może to wyjść dopiero podczas w trakcie rutynowych badań w tym, chociażby podczas badania kału.

Jak leczyć Lamblię?

Zdecydowanie nie powinniśmy procesu leczenia przeprowadzać na własną rękę. Zatem konieczna jest wizyta u weterynarza, który to zastosuje odpowiednie leczenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podawanie fenbendazolu przez 5 dni. Cykl ten jest powtarzany dwukrotnie z tygodniową przerwą.
W jaki sposób zapobiegać pasożytom

Chcąc uchronić swoje zwierzę przed tym, aby opisywany tu rodzaj pasożytów się rozprzestrzeniał, jest regularne mycie zwierzęcia.

Do tego powinno się regularnie myć i podawać suszeniu miski, w których podajemy zwierzęciu wodę. Co więcej, kiedy chcemy rozszerzyć swój domowy inwentarz, koniecznie przebadajmy kał nowego przybysza pod kątem pasożytów. Tego typu praktyka z całą pewnością zminimalizuje zaistniałe ryzyko.

Jak widać na przykładzie informacji zawartych w niniejszym tekście, choć pasożyty takie jak Lamblie czyhają na naszych ulubieńców, to jednak postępując w określony sposób, jesteśmy w stanie się znając Lamblie u psa objawy się ich ustrzec.