Fosforan wapnia, nie tylko dla niosek – mocne kości i doskonałe wyniki produkcyjne!

Do osiągania dobrych wyników produkcyjnych w przypadku kur niezbędne jest prawidłowe żywienie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dostosowanie żywienia do okresu, w którym ptaki obecnie się znajdują. Nioski potrzebują głównie pasz energetycznych z małą ilością włókna. W ich diecie nie może zabraknąć również dodatków mineralnych. Nie wolno zatem zapominać, że potrzeby energetyczne niosek są znacznie większe niż przeciętne potrzeby pozostałych kur. Nioski wyróżniają się:

  • zdecydowanie szybszą przemianą materii
  • większa ruchliwością i nieśnością

Aby zapewnić ptakom odpowiednie ilości składników mineralnych, które są niezbędne między innymi do budowy skorupy jaj i kośćca należy postawić na fosforan paszowy w żywieniu tej grupy zwierząt. Przeczytaj poniższy artykuł i koniecznie sprawdź, jakie korzyści dla hodowców wynikają ze stosowania fosforanu, jakim zwierzętom hodowlanym poza nioskami można go podawać i czym grozi niedobór tego cennego składnika!

Niedobory fosforanu – jakie dawki są najlepsze dla niosek?

W żywieniu drobiu a w szczególności niosek musimy uwzględnić dodatki mineralne takie jak:

  • sól kuchenna
  • kreda pastewna
  • fosforan paszowy

Warto tutaj zaznaczyć, że właściwy stosunek fosforanu dla kur wynosi 2:1, ale w przypadku niosek stanowi on aż 6:1. Zapominając o odpowiednich proporcjach fosforanu nie osiągniemy dobrych wyników produkcyjnych, gdyż jego niedobór jest przyczyną:

  • obniżenia możliwości produkcyjnych:
    a) zmniejszenia grubości skorupy jaj
    b) pogorszenie smaku i zapachu produktów
    c) niewielka średnica produktów (jaja nieduże, wręcz bardzo małe)
  • pogorszenie zdrowotności niosek
  • obniżenie witalności ptaków

Fosforan paszowy – idealny komponent nie tylko dla drobiu!

Składnik w postaci fosforanu, który jest dodawany do pasz dla kur rewelacyjnie poprawia wyniki hodowli. Jednak powinniśmy wiedzieć, że komponent ten, który odpowiada za mocne i zdrowe kości, a także uzębienie zwierząt będzie również niezastąpiony w przypadku trzody chlewnej i bydła. Tutaj również trzeba postawić na uzupełnianie gotowych pasz fosforanem, z naciskiem na momenty intensywnego wzrostu zwierząt oraz zwierząt w okresie rozrodczym i okołopołogowym. Fosforan, bez względu na grupę zwierząt hodowlanych, której go podajemy będzie sprzyjał profilaktyce chorób takich jak:

  • krzywica
  • osteoporoza

Nigdy nie należy zwiększać dawek, ale stosować się do gotowych tabel żywieniowych. Nadmiar fosoranu nie będzie korzystny dla krów zasuszonych oraz tuczników. Produkt ten stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny. Wyróżnia się także łatwością w magazynowaniu i przechowywaniu oraz wysoką dostępnością. Komponent paszowy, o którym mowa można nabyć zazwyczaj w opakowaniach typu Big Bag lub workach o pojemności 25 kilogramów. Inwestując w fosforan i przestrzegając zaleceń żywieniowych hodowcy mogą liczyć na poprawę wyników produkcyjnych najczęściej już po pierwszym miesiącu stosowania tego prozdrowotnego i niezastąpionego komponentu paszowego.