Czy pies się smuci?

Liczne badania prowadzone w ostatnich latach ponad wszelką wątpliwość udowadniają, że psy odczuwają emocje. Jeśli więc wydaje Ci się, że Twój pupil w danej chwili jest smutny lub radosny, prawdopodobnie masz rację. Jakie emocje odczuwa pies? Z jakiego powodu ulega smutkowi? Jak rozpoznać psie przygnębienie i co zrobić, aby mu zapobiec? Dowiedz się!

Jakie emocje odczuwa pies?

Najlepszy przyjaciel człowieka odczuwa tzw. emocje pierwotne, takie jak m.in. radość, smutek, złość czy strach – co do tego nie ma wątpliwości. Nie ma natomiast pewności, czy odczuwa emocje wtórne, jak np. duma, wstyd lub zazdrość. Badacze są w tym względzie podzieleni. Niektórzy uważają, że nie jest to możliwe, bo są to emocje „zarezerwowane” wyłącznie dla człowieka.

Dlaczego pies się smuci?

Smutek i stres mogą wystąpić u czworonoga z bardzo różnych powodów, czasem bagatelizowanych przez opiekuna. Psa w stan przygnębienia może wprowadzić np. zmiana środowiska (przeprowadzka, dłuższy wyjazd), na to, którego nie zna i w którym nie czuje się bezpiecznie. Równie prawdopodobnymi przyczynami są m.in. utrata bliskiej osoby lub wręcz przeciwnie, pojawienie się nowego członka rodziny (człowieka lub zwierzęcia), które zaburza dotychczasowy tryb życia i codzienne rytuały, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, nuda. Jeśli pies będzie zmagał się z bólem lub/i dyskomfortem z przyczyn zdrowotnych, także będzie miał obniżone samopoczucie.

Jakie są oznaki smutku u psa?

Objawy skutku są dość charakterystyczne. Pies, który do tej pory był radosny i aktywny, staje się apatyczny, unika ruchu, kontaktu z opiekunem, innymi ludźmi i psami, szuka schronienia i spędza czas w samotności. Przygnębiony czworonóg może też: stracić apetyt lub wręcz przeciwnie, zacząć „zajadać” stres i smutek, spać zdecydowanie dłużej niż zwykle lub cierpieć na bezsenność. Złe samopoczucie niejednokrotnie można rozpoznać również po wyrazie psiego pyska i postawie ciała. Jeśli podejrzewasz, że Twój podopieczny jest smutny, to prawdopodobnie masz rację!

Jak pomóc smutnemu psu?

Najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny smutku. Jeżeli nie masz pewności, co dolega pupilowi, a niepokojący stan utrzymuje się, idź do lekarza weterynarii. Gdy specjalista wykluczy przyczyny zdrowotne, stwórz psu bezpieczne, przewidywalne i spokojne otoczenie, aby nic go nie zaskakiwało i nie stresowało. Zapewnij mu dostosowaną do jego potrzeb aktywność fizyczną i umysłową, które będą przeciwdziałać nudzie i frustracji. Nie zapomnij o zbilansowanej diecie. Sięgnij po najlepszej jakości pożywienie, np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™.

Podsumowanie

Wiesz już, że psy – podobnie jak ludzie – doświadczają emocji, w tym smutku. Jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy złego samopoczucia, nie czekaj, działaj! W przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, zwróć się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego.