Choć smycz i obroża bądź szelki raczej jednoznacznie kojarzą się z psami, opiekunowie kotów coraz częściej i coraz chętniej sięgają po to rozwiązanie. Spacery z kotem to bowiem doskonały pomysł, jeśli tylko mruczek jest właściwie do nich przygotowany i zaznajomiony z „akcesoriami spacerowymi”. Czy szelki dla kota to dobry pomysł? Poznaj najważniejsze informacje!
Spacer z kotem – czy to dobry pomysł?
Z pewnością lepszy, bo bez cienia wątpliwości znacznie bezpieczniejszy niż samotne kocie wycieczki. Wychodząc z kotem, masz nad nim pełną kontrolę – wiesz, gdzie jest, w każdej chwili możesz zareagować. Oczywiście warunkiem koniecznym jest prawidłowe przygotowanie kota do spacerów na smyczy i obroży lub szelkach.
Szelki dla kota – czy warto?
Tak, warto! Jeśli obawiasz się o kota i nie chcesz, aby sam wychodził z domu, śmiało możesz organizować wspólne wyprawy. To świetny sposób na aktywność z pupilem, w czasie której zażyje on nieco ruchu na świeżym powietrzu, i doskonała sposobność do budowania z nim wspaniałej relacji. Szelki dla kota to wyjątkowo przydatne akcesorium nie tylko w czasie spacerów. Przydadzą się one także np. podczas wizyty u lekarza weterynarii czy podróży samochodem, jeśli nie chcesz zamykać pupila w transporterze. Kot zabezpieczony szelkami i specjalną, samochodową smyczą nie będzie biegał po całym samochodzie, nie zrobi sobie krzywdy i nie będzie rozpraszał kierowcy.
Pamiętaj! Kot powinien mieć na sobie szelki bądź obrożę wyłącznie w Twojej obecności! Jeśli będzie biegał w szelkach/obroży bez kontroli, może się gdzieś zaczepić i zrobić sobie krzywdę.
Jak dobrać szelki dla kota?
Najistotniejszym kryterium doboru, oczywiście poza jakością wykonania, jest rozmiar. Szelki nie mogą być za duże, bo wówczas kot bez trudu „wyślizgnie się” z nich. Jednocześnie nie mogą być za małe i uciskać kociego ciała, bo kot będzie czuł się niekomfortowo, nie będzie miał możliwości swobodnego poruszania się, co z pewnością nie nastawi go pozytywnie do noszenia szelek. Większość dobrych szelek daje możliwość regulacji w pewnym zakresie, dlatego dopasowanie idealnego rozmiaru nie powinno stanowić dużego wyzwania. Ponadto zwróć uwagę na wspomnianą jakość wykonania – sprawdź zapięcia, materiał, sposób łączenia poszczególnych elementów. Szelki powinny być solidne, wygodne w ubieraniu i noszeniu.
Jak nauczyć kota noszenia szelek?
Krok po kroku. Jeśli zaskoczysz mruczka i na siłę ubierzesz mu szelki, może on reagować ucieczką już na sam ich widok w Twoich rękach. Pozwól mu zapoznać się z nimi. Połóż je np. na podłodze i rozsyp wokół nich garść smakołyków lub ulubioną kocią karmę. Pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie najlepszej jakości pożywienie dla swojego podopiecznego, jak np. karmy bytowe dla kotów SPECIFIC™. Kiedy kot zrozumie, że ta „nowa, dziwna rzecz” nie służy temu, aby go skrzywdzić, możesz spróbować założyć szelki, ale bardzo ostrożnie i tylko na chwilę. Jeśli kot zacznie się denerwować, od razu przerwij i wycofaj się. Kiedy ze spokojem znosi ubieranie, koniecznie go nagradzaj, aby szybko zrozumiał, że pojawienie się szelek jest równoznaczne z pojawieniem się nagrody.
W ten sam sposób musisz wprowadzić smycz. Pierwsze spacery powinny odbywać się w domu i trwać bardzo krótko, np. 1-2 minuty, później 5 minut itd. Zawsze nagradzaj pupila za prawidłowe zachowanie! Kiedy już wyjdziesz na zewnątrz, wybierz na początek spokojne miejsce i bacznie obserwuj zachowanie kota. powodzenia!