Jak sobie radzić z biegunką u psa?

Mając w domu psa, musimy mieć świadomość tego, że czeka nas z tego tytułu nie tylko szereg przyjemności, ale też i obowiązków. Warto zatem być te takie okoliczności przygotowanym. Dość często u psa może występować biegunka, która nie należy do najprzyjemniejszych objawów chorobowych. Zatem trzeba się przygotować na to, że może mieć ona ostry albo też przewlekły charakter. Do tego chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie-jak leczyć biegunkę u psa, trzeba pamiętać, że może ona mieć różne przyczyny. Do tego w niektórych sytuacjach poradzimy sobie z nią sami, a w innych konieczne będą odwiedziny u lekarza weterynarii. Mając tego świadomość, warto pochylić się nieco nad wspomnianymi kwestiami.

Sprawdzamy co jest źródłem biegunki u psa

Często za biegunkę naszego pupila odpowiedzialna jest nieświeża żywność, jaką napotka on podczas spaceru. Może też trafić się jakiś składnik karmy, który wpłynie na nietolerancję żołądkową. Oprócz tego może to być też skutek innych chorób czy alergii, na jakie nie mamy wpływu. Stąd też trzeba mieć świadomość, że biegunka może mieć też przyczyny poza żywieniowe. Do tego biegunki towarzyszą problemom z układem pokarmowym i nowotworom.
Jak zatem widać przyczyn bywa sporo i warto zachować w tej materii dużą czujność. W końcu chcąc wyleczyć z tej przypadłości naszego pupila czasem uda nam się to domowymi sposobami, a innym razem konieczna będzie pomoc weterynarza. Zatem za moment odpowiemy bardziej precyzyjnie na temat tego jak leczyć biegunkę u psa.

Metody domowe na biegunkę u czworonoga

Znając przyczynę, która wywołała biegunkę przy jednoczesnym braku innych symptomów chorobowych, najefektywniejszym wyjściem będzie kilkunastogodzinna głodówka wraz z regularnym przyjmowaniem przez zwierzę płynów. Warto też pamiętać, aby kolejne dni w diecie naszego pupila dominowały lekkostrawne posiłki. Lecząc objawowo biegunkę, możemy podawać psu dostępne bez recepty preparaty takie jak np. smecta. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, aby podawać również osłonowe probiotyki.

Przewlekłe biegunki i sposoby ich zwalczania u psa

Nie powinniśmy nigdy doprowadzać do tego, aby biegunki u psa miały długotrwały charakter. Przy nieustąpieniu po maksymalnie dwóch dniach objawach trzeba zgłosić się do weterynarza. Medyk po zdiagnozowaniu przyczyn zarządzi odpowiednią metodę leczenia. Diagnostyka w takich przypadkach to badanie kału oraz badania obrazowe. W przypadku infekcji pokarmowych ma miejsce leczenie antybiotykami, a w przypadku występowania pasożytów weterynarz zaleca odrobaczenie psa. Z kolei przy naprawdę groźnych chorobach przeprowadza się interwencje chirurgiczne. Do tego weterynarz z pewnością poda psu kroplówkę z witaminami, elektrolitami i białkiem.